09.11.2021

Bądź Cyberbezpieczny z BSZŁ

Za nami październik – miesiąc cyberbezpieczeństwa, w którym na naszej stronie internetowej oraz na profilu na facebooku publikowaliśmy dla Państwa wskazówki jak nie dać się oszukać.

Po raz kolejny chcemy przypomnieć kilka istotnych elementów, o których warto pamiętać:

  1. Używaj bezpiecznych haseł, uważaj na podejrzaną komunikację oraz prośby. Nie używaj sprzętu służbowego do celów prywatnych i odwrotnie.
  2. Pamiętaj, że przestępcy by osiągnąć swój cel są w stanie opracować wyrafinowane metody ataku. Próbują często dotrzeć do nas przez nasz świat prywatny, np. w celu ataku na nasze miejsca pracy! Warto o tym pamiętać korzystając na co dzień z forów internetowych, social media oraz komunikatorów.
  3. Zabezpieczajmy nasz sprzęt prywatny również dobrymi programami antywirusowymi, nie zapominajmy o włączeniu zapory sieciowej (firewall).
  4. Phishing oraz voice phishing są bardzo niebezpiecznymi zjawiskami. Techniki socjotechniczne silnie oddziałują na nasze zachowanie. Przestępcy o tym wiedzą. Z dużą łatwością dzisiaj można podszyć się pod zaufanego nadawcę wiadomości e-mail lub SMS. Również w przypadku rozmowy telefonicznej wyświetlenie znanego nam kontaktu nie gwarantuje, że rozmawiamy np. z pracownikiem Banku.
  5. Pamiętaj – chroń swoje dane, nie udostępniaj wrażliwych informacji poprzez e-mail, telefon, komunikatory internetowe lub wiadomości SMS. Nietypowe prośby wysłane w wiadomości e-mail warto weryfikować niezależnym, znanym nam, kanałem komunikacji.
  6. Dbaj wspólnie o propagowanie dobrej wiedzy, dziel się informacjami o zagrożeniach i technikach ataku w gronie naszych najbliższych – pamiętaj, że oni także korzystają z bankowości. Szczególnie podatną grupą na ataki są osoby samotne (użycie socjotechnik), osoby starsze oraz dzieci.
  7. Nie korzystaj z bankomatów w miejscach, które uznamy za niebezpieczne. Zwracaj uwagę, czy nie ma na nich podejrzanych elementów (np. nakładek) lub śladów wskazujących na uszkodzenie / siłowe otwarcie obudowy.
  8. Obserwuj nasz profil na facebooku - zamieszczamy tam wiele pomocnych informacji.
Pokaż wszystkie aktualności